Tajna ispod peska
Arheolozi su nedavno iskopali impresivnu grobnu komoru od krečnjaka u blizini drevnog grada Abida u Egiptu, a pripada nepoznatom faraonu iz haotičnog perioda stare 3.600 godina. Nalazište, smešteno u nekropoli planine Anubis, otkriveno je sedam metara ispod površine, a radove su zajedno vodili Muzej Univerziteta u Pensilvaniji i egipatski stručnjaci. Ovo je već druga faraonska grobnica pronađena u 2025. godini, a otkriće baca novo svetlo na zaboravljeni deo egipatske istorije.
Prazna grobnica puna priča
Grobnica, pronađena u januaru u Abidu – gradu udaljenom desetak kilometara od Nila – opljačkana je još u davna vremena, ostavljajući je bez dragocenosti. Ipak, ulaz krasi oslikani malter sa hijeroglifima koji su nekada otkrivali ime vladara, zajedno sa prikazima boginja Izide i Neftide
. "Njegovo ime je bilo u natpisima, ali nije preživelo pljačku drevne grobnice. Neki od kandidata su kraljevi po imenu Senaiib i Paentjeni, koje poznajemo sa spomenika u Abidu – vladali su u to vreme, ali njihove grobnice još nisu pronađene," objasnio je profesor Josef Wegner sa Univerziteta u Pensilvaniji, koji predvodi iskopavanje.
Arhitektura iz prošlosti
Unutar grobnice, istraživači su pronašli niz povezanih prostorija sa svodovima visokim pet metara, građenim od glinene cigle. Nalazište pripada Drugom međurazdoblju (1640–1540. p.n.e.), prelaznom dobu između Srednjeg i Novog kraljevstva, kada je Egipat bio rastrzan sukobima. "Politička istorija tog doba je fascinantna i još uvek nije u potpunosti shvaćena. To je svojevrsni period ‘zaraćenih država’, koji je na kraju doveo do stvaranja Novog kraljevstva," rekao je Wegner. Grobnica je deo većeg kompleksa koji je prvobitno izgrađen za faraona Neferhotepa I, čime pokazuje kontinuitet u kraljevskoj arhitekturi tog vremena.Abidska dinastija i podeljeni Egipat
U tom burnom periodu, Egipat je bio razdeljen na četiri rivalska kraljevstva, uključujući Abidsku dinastiju koja je vladala južnim delom zemlje.
"Egipat je tada bio podeljen na čak četiri rivalska kraljevstva, uključujući Hikse iz delte Nila. Abidska dinastija bila je jedna od njih. Način na koji se Egipat raspao, a zatim ponovo ujedinio, uključuje važna pitanja društvenih, političkih i tehnoloških promena," dodao je Wegner. Ovo otkriće moglo bi pomoći u razumevanju kako su ti faraoni održavali moć usred nestabilnosti.
Značaj otkrića
Iako je grobnica prazna, njena struktura i lokacija govore o bogatstvu i uticaju Abidske dinastije. Nalazi se unutar šire nekropole koja je vekovima služila za sahranjivanje vladara, a njena blizina Nila ukazuje na strateški značaj Abida u prošlosti. Za razliku od piramida u Gizi, izgrađenih hiljadu godina ranije za faraone Starog kraljevstva, ili Doline kraljeva gde je sahranjen Tutankamon u 14. veku p.n.e., ova grobnica otkriva manje poznati period egipatske prošlosti. Iskopavanja se nastavljaju, a stručnjaci se nadaju da će pronaći još tragova o misterioznom vladaru.